Helicid je liek určený na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny a patrí do skupiny tzv. inhibítorov protónovej pumpy. Pomáha pri liečbe pálenia záhy, refluxnej choroby pažeráka, žalúdočných a dvanástnikových vredov, ako aj pri prevencii podráždenia žalúdka spôsobeného niektorými liekmi.

Otázky a odpovede o Helicide
Helicid sa používa na:
- pálenie záhy,
- gastroezofageálny reflux (GERD),
- žalúdočné a dvanástnikové vredy,
- prevenciu žalúdočných problémov pri užívaní niektorých liekov (napr. NSAID),
- liečbu infekcie Helicobacter pylori (v kombinácii s antibiotikami).
Helicid sa má užívať najlepšie ráno nalačno, 30 minút pred raňajkami.
Liek sa má zapiť vodou a nehrýzť.
Účinok sa prejaví už do 1 hodiny, ale plný efekt môže nastať až po niekoľkých dňoch pravidelného užívania. Pri pálení záhy môže priniesť úľavu už po 1–2 dávkach.
Najčastejšie:
- bolesť hlavy,
- nevoľnosť, vracanie
- hnačka, zápcha, plynatosť alebo bolesť brucha.
Zriedkavejšie: závraty, kožné vyrážky alebo únava.
U niektorých ľudí áno – ako vedľajší účinok sa môže objaviť bolesť alebo diskomfort v bruchu. Ak je bolesť silná alebo pretrvávajúca, treba sa poradiť s lekárom o zmene lieku.
Krátkodobé užívanie je bezpečné. Pri dlhodobom užívaní (viac ako 8 týždňov) by mal rozhodnúť lekár, pretože môže dôjsť k nedostatku vitamínu B12, horčíka alebo zvýšenému riziku osteoporózy a infekcií.
Helicid sa môže používať v tehotenstve len po zvážení lekára. Klinické štúdie zatiaľ nepreukázali zvýšené riziko pre plod, a preto sa omeprazol vo všeobecnosti považuje za relatívne bezpečný, ak je to nevyhnutné. Napriek tomu sa lekári často rozhodujú pre alternatívy s dlhšie overeným bezpečnostným profilom v tehotenstve – antacidá (napr.: Maalox, Gaviscon)
Antacidá pôsobia lokálne a neprechádzajú do krvi, preto sa bežne odporúčajú ako prvá voľba pri pálení záhy v tehotenstve.
Helicid 10 mg – len na predpis
Helicid 20 mg – niektoré balenia voľnopredajné (14 tbl), iné na predpis
Helicid 40 mg – len na predpis
Áno, na Slovensku je voľnopredajný Helicid 20 mg v balení 14 kapsúl.
Toto balenie je určené na krátkodobú liečbu príznakov refluxu (napr. pálenie záhy) u dospelých. Všetky ostatné formy a dávky lieku Helicid, vrátane Helicid 10 mg a Helicid 40 mg, sú viazané na lekársky predpis.
Je dôležité dodržiavať odporúčanú dĺžku samoliečby (zvyčajne najviac 14 dní) a ak príznaky pretrvávajú, poradiť sa s lekárom.
Mnoho pacientov uvádza výraznú úľavu pri pálení záhy a refluxe už po niekoľkých dňoch. Niektorí však hlásia vedľajšie účinky pri dlhodobom užívaní alebo že liek nezabral hneď. Skúsenosti sú individuálne, no celkovo je hodnotený ako účinný.
Helicid 20 mg x 90 tbl – má v aktuálne (4/2025) maximálnu cenu 8,05 € s doplatkom pacienta 4,63 €
Cena lieku na predpis môže byť však nižšia ak pacient vyhovuje podmienkam na nulový doplatok (ZŤP, dôchodcovia).
Oba lieky sú inhibítory protónovej pumpy, no obsahujú iné účinné látky (Helicid – omeprazol, Nolpaza – pantoprazol). Účinok je podobný, výber závisí od individuálnej znášanlivosti a odporúčania lekára.
Nolpaza (pantoprazol) má vo všeobecnosti nižší potenciál interakcií a stabilnejší účinok, preto sa často uprednostňuje pri dlhodobej liečbe a u pacientov s inými ochoreniami.
Helicid (omeprazol) môže byť výhodný pre krátkodobé riešenie príznakov, najmä ak pacient neužíva iné lieky a chce si pomôcť rýchlo a dostupne.
Medzi bežné alternatívy patria:
- Pantoprazol
- Ezomeprazol
Chcete o Helicide vedieť viac? Pýtajte sa!
Máte ďalšie otázky ohľadne účinkov a použitia Helicidu, či čohokoľvek ďalšieho v súvislosti s týmto liekom? Zanechajte nám komentár! Radi odpovieme na vaše otázky.
Dobrý deň, lekárka predpísala synovi Helicid 1-0-1 po jedle. Mal pálenie na hrudi, grganie, občasnú kyslú chuť v ústach a hlavne ranné nevoľnosti. Helicid mu zabral ale po týždni som mu ho prestala dávať pretože sa cítil dobre. Asi to nebolo správne pretože sa cíti opäť zle. Kedy mám liečbu ukončiť? Môžem mu popri Helicide dať aj Rennie? Ďakujem
Dobrý deň,
Pri liečbe gastroezofageálneho refluxu u detí sa odporúča podávať Helicid minimálne 2–4 týždne, aj keď sa príznaky zlepšia skôr. Predčasné ukončenie liečby môže viesť k návratu príznakov, ako ste spozorovali u svojho syna. Odporúčam pokračovať v liečbe podľa pokynov lekára a neupravovať dávkovanie bez konzultácie s ním.
Helicid by sa však mal brať nalačno (30 minút pred jedlom), aby dosiahol maximálnu účinnosť v správnom čase, keď žalúdok začne produkovať kyselinu v reakcii na jedlo. Ak však mala lekárka dôvod predpísať vám ho po jedle (citlivý žalúdok), je to v poriadku.
Kombinácia Helicidu a Rennie je možná. Rennie môže poskytnúť rýchlu úľavu od príznakov pálenia záhy, kým Helicid začne účinkovať. Odporúča sa však dodržať časový odstup medzi užitím oboch liekov – ideálne užiť Rennie aspoň 2 hodiny pred alebo po užití Helicidu, aby nedošlo k ovplyvneniu vstrebávania účinnej látky.
Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete podrobnejšie informácie, neváhajte sa opýtať. Prajem vášmu synovi skoré uzdravenie.
S pozdravom Mgr. Mináriková