10 najčastejších otázok o Biseptole – odpovede, ktoré hľadáte!

Biseptol je antibiotikum obsahujúce kombináciu dvoch účinných látok – sulfametoxazol a trimetoprim. Spoločne pôsobia na široké spektrum bakteriálnych infekcií tým, že narúšajú metabolizmus baktérií a zastavujú ich množenie. Liek sa predpisuje výlučne na odporúčanie lekára a nie je vhodný na liečbu vírusových infekcií, ako je prechladnutie alebo chrípka.

10 najčastejších otázok o Biseptole – odpovede, ktoré hľadáte! - biseptol

Dôležité: Biseptol je liek na lekársky predpis. Pred jeho použitím sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Otázky a odpovede o Biseptole

Na čo sa používa Biseptol?

Na liečbu bakteriálnych infekcií, ako sú infekcie močových ciest, dýchacích ciest, kože, tráviaceho traktu a ďalších orgánov.

Používa sa Biseptol na zápal močových ciest?

Áno, Biseptol sa často používa na liečbu zápalu močových ciest (cystitídy) spôsobeného baktériami. Účinné látky v Biseptole (sulfametoxazol a trimetoprim) potláčajú rast baktérií, ktoré spôsobujú infekcie v močovom trakte.

Kedy zaberie Biseptol?

Biseptol začne účinkovať už niekoľko hodín po prvej dávke, pretože liek začne potláčať rast baktérií okamžite po vstrebaní do tela.

Kedy pocítite zlepšenie:

  • Prvé príznaky zlepšenia: U väčšiny pacientov dôjde k zmierneniu príznakov infekcie v priebehu 2–3 dní.
  • Úplný účinok: Na úplné vyliečenie infekcie je však potrebné pokračovať v užívaní podľa pokynov lekára, obvykle 5–14 dní, aby sa zabránilo návratu infekcie alebo vzniku rezistencie.

Ak sa stav nezlepší do 3 dní, alebo sa dokonca zhorší (napr. horúčka, silnejšie bolesti), je dôležité ihneď kontaktovať lekára, aby prehodnotil liečbu.

Ako dlho trvá liečba Biseptolom?

Liečba zvyčajne trvá 5 až 14 dní, ale dĺžku určuje lekár podľa závažnosti infekcie.

Je Biseptol antibiotikum?

Áno, je to antibiotikum obsahujúce kombináciu sulfametoxazolu a trimetoprimu.

Aké je dávkovanie Biseptolu 400 mg/80 mg?

Dospelí a dospievajúci nad 12 rokov:
2x denne 2 tablety  každých 12 hodín.

Deti staršie ako 6 týždňov:
6 mg trimetoprimu a 30 mg sulfametoxazolu na kg telesnej hmotnosti, podané v 2 oddelených dávkach

Jednorazová liečba nekomplikovanej cystitídy u žien:
1x 6 tabliet 

Jednodňová liečba gonorey:
2x denne 5 tabliet  v časovom odstupe 12 hodín

Dlhodobá profylaxia recidívy infekcií močových ciest:
1x denne (večer) 2 tablety 

Infekcie močových ciest a akútny zápal stredného ucha u detí: 
zvyčajne 48 mg/kg/24 hodín rozdelená v 2 dávkach, podávaných každých 12 hodín

Aké sú vedľajšie účinky Biseptolu?

Medzi časté vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, hnačka, vyrážka, svrbenie alebo citlivosť na slnečné svetlo.

V prípade závažných reakcií treba kontaktovať lekára.

Môžem piť alkohol počas užívania Biseptolu?

Alkohol sa počas liečby neodporúča, pretože môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov, ako je nevoľnosť alebo záťaž na pečeň.

Môžem Biseptol zapiť mliekom?

Nie, Biseptol by ste nemali zapíjať mliekom ani konzumovať mliečne výrobky hneď po užití lieku. Mlieko a jeho zložky môžu znížiť účinnosť lieku tým, že ovplyvňujú vstrebávanie jeho účinných látok v tráviacom trakte.

Ako správne užívať Biseptol:

  • Zapite ho čistou vodou (najlepšie pohárom vody).
  • Vyhnite sa mlieku a mliečnym výrobkom aspoň 1–2 hodiny pred a po užití lieku.

 

Prečo nie je Biseptol na voľný predaj?

Biseptol je na predpis z niekoľkých dôležitých dôvodov, ktoré súvisia s jeho účinnosťou, bezpečnosťou a zamedzením zneužitia:

  1. Kontrola správneho použitia:
    Biseptol je antibiotikum, ktoré účinkuje len na bakteriálne infekcie. Predpis zabezpečuje, že ho užívajú len pacienti, ktorí ho skutočne potrebujú, a to na správny typ infekcie.

  2. Prevencia rezistencie na antibiotiká:
    Nesprávne alebo nadmerné užívanie antibiotík, vrátane Biseptolu, môže viesť k vzniku bakteriálnej rezistencie, čo znamená, že liek by už v budúcnosti nemusel fungovať.

  3. Potenciálne vedľajšie účinky:
    Biseptol môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky (napr. alergické reakcie, podráždenie tráviaceho traktu, citlivosť na slnečné žiarenie alebo problémy s krvotvorbou). Lekár zhodnotí, či je jeho použitie pre pacienta bezpečné.

  4. Interakcie s inými liekmi:
    Biseptol môže interagovať s viacerými liekmi (napr. warfarín, lieky na cukrovku), a preto je potrebné, aby jeho predpis a užívanie sledoval odborník.

  5. Dávkovanie a dĺžka liečby:
    Lekár určuje dávkovanie a dĺžku liečby podľa typu infekcie, veku, hmotnosti a zdravotného stavu pacienta. Nesprávne dávkovanie by mohlo byť neúčinné alebo nebezpečné.

Predpis teda slúži na ochranu pacienta a na zabezpečenie efektívneho a bezpečného použitia lieku.

Chcete o Biseptole vedieť viac? Pýtajte sa!

Máte ďalšie otázky ohľadne účinkov a použitia Biseptolu, či čohokoľvek ďalšieho v súvislosti s týmto liekom? Zanechajte nám komentár! Radi odpovieme na vaše otázky.

4 komentáre

    • Dobrý deň, nakoľko nie je položená jasná otázka, tak len dedukujem, že vám po užití Biseptolu zmodreli prsty na rukách. Modretie prstov, môže spôsobiť zúženie ciev a následná znížená cikrkulácia krvi. Takto by sa mohla prejaviť závažná alergická reakcia na Biseptol. V takomto prípade je potrebné liek vysadiť a kontaktovať lekára. Modranie prstov na rukách ale nie je bežným vedľajším účinkom tohto lieku.

  1. Dobry den, syn uzival Biseptol pred rokom bez reakcie, tento rok sa mu po 2 dnoch uzivania spravil na lici cerveny opuchnuty flak, ale je pravda, ze bol aj na slnku a na 3.den podavania dostal teploty 38,6. Lekar mu zmenil atb, ale nezobral mu krv ako sa pise pri reakcii vzniku teploty pri uzivani (dovtedy neteplotoval) je to problem? Co moze mat v krvnom obraze,ze sa ho po teplote odporuca skontrlovat? Dakujem pekne.

    • Dobrý deň,

      Alergia na Biseptol sa nemusí prejaviť pri prvom užití lieku. Môže sa objaviť až pri opakovanom podaní. Biseptol patrí medzi sulfonamidy, ktoré sú známe tým, že môžu vyvolať alergické reakcie. Môžu sa prejaviť ako:

      -Kožná vyrážka, opuchy, začervenanie,
      -Fotosenzitivita (zvýšená citlivosť na slnko – čo zrejme mohol byť prípad Vášho syna),
      -Horúčka – ktorá vzniká ako reakcia organizmu na liek, nie na infekciu,
      -V zriedkavých prípadoch aj závažnejšie reakcie (napr. Stevens-Johnsonov syndróm alebo poškodenie orgánov, ale tie sú veľmi zriedkavé).

      U niektorých pacientov môže Biseptol ovplyvniť krvotvorbu alebo imunitný systém. Z toho dôvodu sa odporúča vyšetriť krvný obraz a pečeňové či obličkové parametre, ak sa objavia neočakávané horúčky, kožné reakcie, alebo iné neobvyklé príznaky.
      V krvných testoch by sme mohli zistiť napríklad: Leukopéniu (znížený počet bielych krviniek),Trombocytopéniu (znížený počet krvných doštičiek), Anémiu (pokles červených krviniek), zvýšené zápalové parametre (CRP, sedimentácia) alebo známky poškodenia pečene/obličiek.

      Nie je zásadný problém, že sa krv hneď nevyšetrovala. V praxi sa nie vždy robí krvný obraz okamžite – najmä ak lekár podľa klinického priebehu usúdi, že ide o miernu precitlivenosť. Tieto zmeny nemusia vždy znamenať poškodenie, ale slúžia ako signál, že organizmus na liek reaguje inak, ako by mal – a preto je vhodné liek vysadiť a nahradiť ho iným.

      S pozdravom Mgr. Mináriková

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *